Dunajec - Rzeka

Rzeka Dunajec leży w południowej części Polski w Karpatach, 100 km na południe od Krakowa, jednego z najpiękniejszych miast w Europie www.krakow4u.pl

Rzeka ma swój początek w Tatrach, które są najwyższą częścią łańcucha Karpat. Rzeka ma swój początek w dwóch oddzielnych potokach o nazwie „Czarny Dunajec” i „Biały Dunajec”, które łączą się w pobliżu Nowego Targu, tworząc rzekę Dunajec. Okolice Nowego Targu obfitują w ryby takie jak: SZPIENIE, Pstrąg, Łosoś Dunajski (HUCHU-HUCHO).

W górnym biegu Dunajca zbudowano tamę, która utworzyła sztuczne jezioro “Jezioro Czorsztyńskie”, bogate w piękne krajobrazy przyrodnicze, a także ryby takie jak: SZCZUPAK, SANDACZ, OKOŃ, ŁOSOSI DUNUBY.

Na okolicznych skałach znajdują się dwa stare zamki: Nidzica i Czorsztyn. Poniżej jeziora Czorsztyńskiego rzeka Dunajec powiększa się, a jej nurt przyspiesza, przepływając wspaniałym kanionem zbudowanym z jurajskich skał Pienin. Obszar ten wchodzi w skład Pienńskiego Parku Narodowego (Pienińskiego Parku Narodowego). W tej części rzeki łowienie ryb jest zabronione. Zamiast tego możemy cieszyć się niezapomnianą wycieczką raftingową.

Park Narodowy zapewnia doskonałe środowisko naturalne dla ryb, rzeki przy granicy państwa zawsze zaskakują wędkarzy nieoczekiwanymi sytuacjami. Rzeka Dunajec po opuszczeniu Pienin przepływa przez tereny Beskidu Sądeckiego, malowniczy łańcuch gór, zbudowany z piaskowca, otoczony gęstymi lasami. Geologia rzeki jest bardzo zróżnicowana; widać tu liczne zaćmy i głębokie prądy. Niektóre odcinki rzeki pozostają szerokie i płytkie. To wszystko sprawia, że ​​rzeka Dunajec jest dzika i bardzo wymagająca.

We wszystkich tych pięknych sceneriach można łowić różnorodne ryby, takie jak: SZPICZENIE do 50 cm, pstrąg potokowy do 70 cm i co najbardziej ekscytujące – legendarnego DUNUBY SALMON (hucho-hucho) do 20 kg, który jest tutaj w wielka obfitość. Złapanie hucho-hucho jest niezwykle satysfakcjonujące. Łowimy na pstrągi i SZARY łowimy na wędki klasy 3-5, hucho-hucho na wędki łososiowe. Linki tonące i pływające w zależności od metody łowienia.

Najciekawszym miejscem dla muszkarzy jest odcinek Dunajca, odległy od Krościenka o 12 km. Tutaj Dunajec płynie piękną i głęboką doliną ze stromymi urwiskami po obu stronach. Przejście, którym rzeka przepływa między klifami jest bardzo urozmaicone i tworzy wspaniałe i ciekawe tereny do wędkowania, gdzie nie można się nudzić. Z dużym powodzeniem możemy tu łowić na streamery, nimfy i ulubioną przez wszystkich – suchą muchę. A do łowienia jest mnóstwo!

Złapanie 20-30 zdrowych pstrągów łososiowych od 25 do 60 cm nie jest tu trudne. Chociaż trzeba pamiętać, że większość tych ryb jest dzika i ma własny temperament. Wśród innych ryb Dunajca znajdziemy mnóstwo niesamowicie pięknych lipień ze złotymi brzuszkami i dużą ilością fioletu. Obecnie najczęściej łowimy lipienie między 25 a 28 cm, ale ryby powyżej 35, a nawet 50 cm nie należą do rzadkości.

Prawdziwą królową Dunajca jest jednak łosoś naddunajski (Huchen). Liczne głębokie wgłębienia wycięte w klifach zapewniają idealne środowisko dla głowic, pozwalając im dorastać do 20 kilogramów. Jednak wszyscy wiedzą, że ta ryba jest bardzo nieprzewidywalna i trudna do złowienia.

Na odcinku łowienia i wypuszczania Dunajca można łowić przez cały rok, choć w miesiącach styczeń i luty łowienie jest rzadkością, ponieważ temperatury mogą spaść do 30 stopni poniżej zera, a rzeka może zamarznąć. Marzec również nie jest najlepszym miesiącem do łowienia ryb, ponieważ śnieg zaczyna topnieć. O ile zima nie jest przedłużona, kwiecień to świetny miesiąc na łowienie szczególnie pstrągów, najczęściej na streamera lub nimfę.

Jednym z najpiękniejszych miesięcy jest maj. Na początku maja zimowe tatrzańskie wody zostają zatrzymane przez zbiornik położony 30 km w górę rzeki i stwarzają idealne warunki do rozwoju owadów, co pozwala na wykorzystanie suchej muchy. W połowie maja jest już dużo widelnic /Plecoptera/, a pod koniec miesiąca duże roje chruścików /szałwia,Trichoptera/. W tym czasie łowienie wieczornych pstrągów na suchą muchę pozostawia niezapomniane emocje, choć gryzą przez cały dzień.

W maju i czerwcu możemy łowić ryby w niesamowitej scenerii kwitnących drzew i kwiatów oraz śpiewu ptaków. Przez całe lato jest to bardzo szczególny okres, ale z powodu upału w ciągu dnia najlepsze efekty są na początku© 2023 Salix Alba – FLIEGENFISCHEN IN POLEN, ANGELREISEN, KRAKAU. POKROWCE, TORBY I AKCESORIA WĘDKARSKIE
PA